A Csoóri Sándor Alap 2025. évi pályázati felhívása a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására

A Kulturális és Innovációs Minisztérium megbízásából a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő nyílt és meghívásos pályázatot hirdet a Csoóri Sándor Alapból a népi kultúra közösségteremtő műfajainak támogatására.
A pályázat kódja: CSSP-25/CSSP-M-25
A Program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése. A magyar népi kultúra, népművészeti értékek társadalmi elfogadottságának, beágyazódásának fokozása, alapértékként való kezelése.
Jelen Pályázati Kiírás keretében az alábbi feltételeknek megfelelő intézmények/szervezetek nyújthatnak be pályázatot: a hagyományőrzés és a néphagyomány gondozásának területén tevékenységet folytató, legalább két éve folyamatosan és rendszeresen működő, jogi személyiségi háttérrel rendelkező szervezetek vehetnek részt, amelyek az NKTK elektronikus pályázatkezelő rendszerében (Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszerben, a továbbiakban: EPER) regisztráltak.
Pályázati altémák:
1. Hazai amatőr néptáncegyüttesek szakmai támogatása, programjainak megvalósítása, a közösségek megerősítése: Az altémában a Magyarországon működő amatőr néptáncegyütteseknek pályázni lehet élő népzenei szolgáltatás igénybevételére; oktatók tiszteletdíjára; belföldi, határon túli (Kárpát-medence és Moldva) útiköltségre, népviselet beszerzésére, készíttetésére és javíttatására, kisértékű eszközök beszerzésére, hang- és fénytechnikai szolgáltatás vásárlására, terembérleti díjra.
2. Határon túli amatőr néptáncegyüttesek szakmai támogatása, programjainak megvalósítása, a közösségek megerősítése: Az altémában a határon túli (Kárpát-medencében és Moldvában), amatőr néptáncegyüttesek pályázhatnak élő népzenei szolgáltatás igénybevételére; oktatók tiszteletdíjára; országon belüli, határon túli (Kárpát-medence és Moldva) útiköltségre, népviselet beszerzésére, készíttetésére és javíttatására, kisértékű eszközök beszerzésére, hang- és fénytechnikai szolgáltatás vásárlására, terembérleti díjra, reklám és PR költségekre.
3. Táncházak szakmai támogatása, programjainak megvalósítása, a közösségek megerősítése: Az altémában pályázatot nyújthatnak be a minden esetben élőzenés szolgáltatással működő, a támogatási időszak alatt minimum 8 alkalommal megrendezendő, nyilvánosan meghirdetett, nyílt hazai és külhoni táncházak és folkklubok, közművelődési szervezetek, a Kárpát-medencei és moldvai magyarság, valamint a velük együtt élő nemzetiségek népművészeti világát bemutató komplex programjainak támogatására. Előnyt élveznek a néptáncoktatást biztosító táncházak, autentikus népzenei koncertek és előadások együttesének átgondolt koncepcióján alapuló sorozatok, melyekben a táncházakat egyéb programok – kézművesség, népmese, daltanítás, néprajzi előadás stb. – egészítik ki. A támogatás kérhető az oktatói, előadói tiszteletdíjakra, élő népzenei szolgáltatás igénybevételére, az oktatók és előadók útiköltség térítésére, hangtechnikai szolgáltatás díjára.
4. A tárgyalkotó népművészeti közösségek szakmai tevékenységeinek támogatása, a tudásátadás elősegítése, a közösségek megerősítése és az utánpótlás biztosítása: E pont szerint támogatás kérhető tudásátadás céljából népi kézműves kurzusokra, szakkörökre, művészeti csoportokra, foglalkozássorozatokra, műhelyfoglalkozásokra, kiállítások lebonyolítására, rendezvényekre, konferenciákra és azokon való részvételre. Előnyt élveznek az utánpótlás neveléssel kapcsolatos tevékenységeket tartalmazó pályázatok.
5. Népzene-oktatási programok megvalósítása: Az altémában pályázni lehet a Kárpát-medencében és Moldvában működő szervezeteknek, közművelődési intézményeknek olyan egész éves népzeneoktatási programok megvalósítására, melyek az autentikus népzenei hagyományokon alapuló közösségépítést tekintik fő céljuknak. A népdalkörök és citerazenekarok a szakmai vezetőjük oktatói tiszteletdíjára a 4.6. altémánál nyújthatnak be pályázatot. A támogatás kérhető az oktatói szállás- és tiszteletdíjakra; meghívott előadók tiszteletdíjára, szakmai továbbképzésekre, szakmai táborokban való részvételre, az oktatást segítő kiadványok és kisértékű eszközök beszerzésére; hangszervásárlásra és hangszerfelújításra; oktatók utazási költségére, reklám és PR költségre. Hangszervásárlásra és - felújításra maximum az igényelt/elnyert támogatás 50%-a fordítható.
6. Népzenei együttesek, népdalkörök szakmai támogatása, a közösségek megerősítése: Az altémában a Kárpát-medencében és Moldvában működő szervezetek támogatást igényelhetnek oktatói tiszteletdíjakra; szakmai továbbképzésekre, oktatási segédanyagok vásárlására, kisértékű (200.000.-Ft alatti) hangszerbeszerzésre és hangszerfelújításra; tanuláshoz, gyűjtéshez szükséges kisértékű technikai eszközök beszerzésére, egységes fellépőruha készíttetésére; demoanyag készítésére, belföldi, határon túli (Kárpát-medence és Moldva) útiköltségre, reklám és PR költségre.
A pályázatok támogatására rendelkezésre álló keretösszeg 2025. évben 1.827.000.000.-Ft.
A támogatás formája: A pályázat útján igényelhető támogatás 100% intenzitású, vissza nem térítendő támogatás, 100%-os mértékű támogatási előleg formájában. A pályázathoz saját forrás biztosítása nem kötelező. A pályázaton vissza nem térítendő támogatás igényelhető.
A pályázatok benyújtásának határideje: 2025. július 7. 16:00
Forrás: és a pályázati felhívás elérhetősége: