Kemény János György (John G. Kemeny), magyar származású amerikai tudós, az informatika úttörője, a BASIC programozási nyelv és az elektronikus levelezés (email) egyik megálmodója
1926-ban látta meg a napvilágot Budapesten, majd 1940-ben - a második világháború borzalmai elől - családjával az USA-ba költözött, középiskolai tanulmányait már New Yorkban fejezte be. Épp csak nagykorú, amikor immár amerikai állampolgárként besorozzák katonának, de szerencséjére az atomkutatás céljából indított "Manhattan terv" elnevezésű programhoz osztották be. Itt a sors szeszélyének köszönhetően, olyan hazájuktól elszakadt világhírű magyar tudós-zsenikkel találkozhatott, mint Teller Ede, Wigner Jenő, Szilárd Leó, vagy Neumann János, akiknek köszönhetően megismerkedhetett az akkoriban megszülető számítástechnika gondolatával, amely aztán egész életét meghatározta.
A háború után az USA egyik legrégebbi és legrangosabb felsőoktatási intézményében, a Princetoni Egyetemen diplomázott matematikából, majd doktorált logikából. 22 évesen már Albert Einstein mellett tanársegédként dolgozott, (elmondása szerint: "Einstein nem volt túlságosan jó matematikából"), 27 évesen pedig a Dartmouth Egyetemen lett matematikaprofesszor, majd sok-sok év múlva az egész intézmény igazgatója.
Egyik fő szakmai célja volt, hogy minden egyetemi hallgató számára hozzáférhetővé és egyszerűen használhatóvá váljanak az addig misztikus számítógépek. A terv sikerült, ugyanis 1963-ban elkészült a Thomas Kurtz professzorral közösen kidolgozott első időosztásos számítógépes rendszer, majd 1964-ben megszületett a BASIC (Beginner's All Purpose Symbolic Instruction Code) számítógépes programozási nyelv, amely a Föld legtöbb ember által értett és használt nyelvei közé tartozik.
További érdekesség, hogy Kemény János, a napjainkban közkedvelt elektronikus levelezés egyik úttörőjének is tekinthető, ugyanis az 1960-as évek második felében az elsők között találta ki az email küldés-fogadás mind a mai napig ismert működési rendszerét. Az elektronikus levélküldésre az inspirálta, hogy a felesége egy távoli főiskolán dolgozott, jobb híján így tartották a kapcsolatot.
Életművével a mai napig érezhető forradalmi hatást váltott ki, legendák keringenek szakmai zsenialitásáról, emberi nagyságáról és látnoki képességeiről. Jimmy Carter amerikai elnök barátjának nevezte, munkássága elismeréseként az Amerikai Művészeti és Tudományos Akadémia tagja lett, 19 egyetem avatta díszdoktorává, tisztelet övezte és elismerés kísérte útját egészen 1992 karácsonyán bekövetkezett haláláig (New Hampshire, USA).
Forrás:
Tószegi Zsuzsanna: Kemény János (1926–1992)
Gál Adél, Mondik Márta: Magyar feltalálók: Kemény János és a BASIC
Kemény János (matematikus). (2024. november 7). Wikipédia. Retrieved 2024. november 7. 08:18 from
https://hu.wikipedia.org/w/index.php?title=Kem%C3%A9ny_J%C3%A1nos_(matematikus)&oldid=27581619.
Wikipedia contributors. (2025, June 5). John G. Kemeny. In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 09:28, July 14, 2025, from
https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=John_G._Kemeny&oldid=1294130556