Pályázat és egyéb támogatások a gazdák és az állattartók megsegítésére

Az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére pályázatot hirdetnek szarvasmarha, juh- és kecsketartó telepek számára. Az agrártárca célja, hogy minden érvényesen pályázónak jusson pénz, ezért szükség esetén átcsoportosítanak más forrásokból. A kiírás májusban megjelenik, és szeretnék a beadott pályázatokat minél gyorsabban, már júliusban elbírálni. A járvány megfékezése és a megelőzés támogatása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdet az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére, az ágazat védekezőképességének megerősítésére és a biológiai biztonság javítására.
A Nemzetgazdasági Minisztérium emellett folyamatosan vizsgálja a gazdák helyzetét és a szükséges beavatkozási lehetőségeket, a szakminisztérium intézkedéseit támogatva első lépésként ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a gazdák és az állattartók megsegítésére, amely célzott pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek:
1. Hitelezési moratórium: Azokon a telepeken, ahol a járvány következtében állatok leölésére került sor, automatikusan hitelezési moratórium lép életbe. Az érintett gazdák tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettsége elhalasztásra kerül, ezáltal átmeneti pénzügyi tehermentesítést kaphatnak a működés fenntartásához, pénzügyi helyzetük stabilizálásához.
2. Bérgarancia támogatás: A Nemzetgazdasági Minisztérium a Bérgarancia Alapon keresztül támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is biztosított legyen a munkabérek kifizetése. A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2.945.570 forintig terjedhet. A támogatási kérelmet a Budapest Főváros Kormányhivatala Foglalkoztatási Főosztályához szükséges benyújtani.
3. Kártalanítási forrás biztosítása: A védekezési intézkedésekhez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.
4. Széchenyi Kártya Program 0%-os hitel: A járvány által közvetlenül érintett gazdák részére 0%-os kamatozású és díjmentes hitel kerül kialakításra a Széchenyi Kártya Program keretében telephely újraindítás és likviditási célokra.
5. MFB-hitel az állattartók részére: A Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartók számára. A konstrukciók nemcsak a marha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a piaci bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.
Kép: (illusztráció, pixabay.com)
Forrás: kormany.hu (Agrárminisztérium, Nemzetgazdasági Minisztérium)